Funkce ledvin

Zdravý člověk má v těle dvě ledviny, každá z nichž je velká asi jako sevřená pěst. Ledviny jsou uloženy podél páteře ve výšce spodních žeber. Samotné ledviny jsou tvořeny malými ledvinovými tělísky – nefrony. Je jich v každé ledvině přibližně 1 milión a slouží k filtrování krve. Každou minutu proteče ledvinami 1,2 l krve, tedy 1/5 celkového objemu krve v těle dospělého člověka, denně to znamená až 1700  litrů.

 

Ledviny z krve odstraňují různé odpadní látky, které se v těle tvoří při metabolizování potravy nebo při práci svalů. Mezi další funkce ledvin patří odstraňování přebytečné vody, kterou ledviny přefiltrují do moči. Denní množství moči činí v průměru asi 1,5 l. Ledviny mají také další významné funkce – podílejí se na regulaci krevního tlaku a udržují v rovnováze elektrolyty, např. draslík a sodík. Dále regulují rovnováhu kyselých a zásaditých látek v krvi a vylučují hormon erytropoetin, který v kostní dřeni vyvolává tvorbu červených krvinek. Ledviny také produkují vitamin D v aktivní podobě; ten ovlivňuje metabolismus vápníku, který je důležitý pro zdravé a silné kosti.

Člověk může žít plnohodnotný život i s jedinou ledvinou. Jestliže výkonnost ledvin klesne pod 10−20 % původní kapacity, přestává to pro správné fungovaní organismu postačovat. Pokud ledviny selhávají, hromadí se v krvi odpadní látky. To se může projevovat zhoršováním celkového zdravotního stavu − nevolností, zvracením, nechutenstvím nebo poruchami spánku. Nemocné ledviny tvoří méně moči a tekutina nashromážděná v těle způsobuje otoky tkání − např. dolních končetin, zejména v oblasti kotníků, či očních víček. U pacienta se objevuje dušnost a přibývání na váze. Tělo není schopno produkovat červené krvinky. Tento projev nemoci se nazývá anémie a je obvykle provázen únavou a celkovou slabostí. Nashromáždění škodlivin v těle může také vyvolávat svědění kůže.

©2014 COPYRIGHT

NEMOCNELEDVINYNEBOLI.CZ

VYTVOŘIL:  TCB

 Potřebujete poradit? Napište nám!